چاپ        ارسال به دوست

در مجمع انتخابات کهگیلویه و بویراحمد؛

افشین ملایی: تبعات چالش بزرگ «کم تحرکی» کشور را به مخاطره خواهد انداخت

به گزارش روابط عمومی فدراسیون ورزشهای همگانی، دکتر افشین ملایی که به همراه دکتر محمدرضا فروحی در مجمع انتخابات ریاست هیات ورزشهای همگانی استان کهگیلویه و بویراحمد حضور یافته بود ضمن بیان این مطلب افزود: وظیفه خود می دانم که در مورد افزایش کم تحرکی و اضافه وزن بین مردم هشداریم را تکرار کنم تا شاید مسئولان وادار به واکنش شوند. 

وی با ارائه آماری از میزان کم تحرکی و چاقی و تبعات آن بین اقشار مختلف جامعه به وضعیت سلامت بانوان ایرانی اشاره کرد و گفت: آمارها نشان می دهد که وضعیت بانوان از نظر کم تحرکی و چاقی در مرز حطرناکی قرار دارد و اگر فکری به حال رفع این مشکل نشود در آینده با دردسرهای بزرگی مواجه خواهیم بود.

ملایی ادامه داد: بانوان که مادران بخش عمده آنها را تشکیل می دهند باید موتور مولد نشاط و تندرستی در خانواده باشند اما زمانی که خود مادر به بیماریهای ناشی از کم تحرکی مبتلا شود وضعیت یک خانواده تحت تاثیر قرار می گیرد.

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی تاکید کرد: یکی از وظایف مردان مسئول این است که بتوانند زمینه را برای تامین سلامت بانوان فراهم کنند و در برنامه هایشان این موضوع مهم و تاثیرگذار را در نظر بگیرند تا شاهد کاهش کم تحرکی بین بانوان باشیم. 

افشین ملایی با اشاره به آماری که از میزان کم تحرکی و چاقی در استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد گفت: برعهده همه مسئولان ورزشی و سیاسی و اجتماعی این استان است که موانع مشارکت و حضور بانوان در ورزش را بردارند و با بررسی شرایط زمینه را برای ورزش کردن آنها فراهم کنند. باید بررسی کنند که عوامل محدودکننده ورزش بانوان چیست و بر روی برداشتن این موانع تمرکز کنند تا بانوان هم متناسب با نقش آفرینی که در جامعه دارند از فرصت های ورزش همگانی استفاده کنند. 

ملایی نقش بسته های آموزشی را پر اهمیت خواند و ادامه داد: مسئولان استان باید نسبت به برگزاری دوره های آموزشی با روش های جدید اقدام کنند و از مربیان تندرستی که هدف اصلی شان اصلاح سبک زندگی مردم است استفاده کنند. همه باید دست در دست هم بدهیم تا بحران کم تحرکی کاهش پیدا کند و به مرحله معکوس برسیم. 

رئیس فدراسیون ورزشهای همگانی با هشدار مجدد نسبت به افزایش آماری های کم تحرکی و چاقی در ایران گفت: اگر این شرایط ادامه داشته باشد، «کم تحرکی» یکی از چالش هایی خواهد بود که کشور را به مخاطره خواهد انداخت. 

ملایی تاکید کرد: ۸۲ درصد از مرگ هایی که در کشور اتفاق می افتد حاصل بیماری های غیرواگیر است. دیابت به عنوان یکی از اصلی ترین بیماری ها در سال حدود ۴ میلیارد دلار هزینه مستقیم و غیرمستقیم برای کشور به همراه دارد و هر سال یک درصد به این میزان اضافه می شود. در حالی که پزشکان اعتقاد دارند با ورزش کردن هم می شود دیابت را کنترل کرد و همه وضعیت را بهبود بخشید.

وی ادامه داد: اگر مسئولان ورزش با هم افزایی بین بخشی بستر لازم برای ورزش کردن همه اقشار را فراهم نکنند، دود این کم کاری به چشم مردم خواهد رفت. ما باید بتوانیم این اقدامات را به صورت یک نهضت تاثیرگذار پیش ببریم تا تاثیران آن را در بین مردم ببینیم. 


١٩:٢٣ - دوشنبه ٢ خرداد ١٤٠١    /    شماره : ١٥٤٤    /    تعداد نمایش : ١٦٧